czwartek, 8 czerwca 2017

SANKTUARIUM W MAKOWIE PODHALAŃSKIM


Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin znajduje się w parafialnym późnoklasycystycznym kościele Przemienienia Pańskiego wybudowanym w XIX  wieku. Jest to czwarta wzniesiona w tym miejscu świątynia. Pierwsze dwie drewniane - p.w. św. Klemensa już nie istnieją, a z trzeciej pozostało prezbiterium i barokowa kaplica. Rozbudowa była konieczna ze względu na rosnący w tym miejscu kult i coraz liczniej przybywających ludzi.
W 1590 roku, a więc jeszcze w drewnianym kościele umieszczono bowiem malowany temperą na desce lipowej łaskami słynący obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Liczne cenne wota ofiarowane w podzięce za odebrane łaski były znakiem wielu wysłuchanych próśb. Najstarsze udokumentowane dary dziękczynne były składane już od połowy siedemnastego wieku. 
Kult Matki Boskiej z Makowa najbardziej zaczął się rozwijać od połowy XIX stulecia, kiedy ogłoszono dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Według wierzenia tutejszej ludności czczona w tutejszym obrazie Maryja ocaliła Maków przed zniszczeniami w czasie II wojny światowej. Znana jest też historia trzynastoletniej dziewczyny Ewy Walczakówny, która odzyskała wzrok po modlitwach wznoszonych do Matki Boskiej Makowskiej. 
Koronacja wizerunku odbyła się w 1979 roku.

foto: własne