środa, 7 czerwca 2017

DREWNIANY KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA W KATOWICACHTen mały kościółek, pięknie położony na terenie katowickiego Parku Kościuszki jest jednym z najcenniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków miasta. Liczy sobie już ponad 500 lat. Pierwotnie służył jako świątynia parafialna  w Syrynii niedaleko Wodzisławia Śląskiego. W roku 1938 został przeniesiony do Katowic, gdzie planowano utworzyć skansen. Wojna przerwała owe zamiary, skansen nigdy nie powstał, ale kościółek pozostał i przez kilkadziesiąt lat służył jako kościół filialny parafii św. Piotra i Pawła dla mieszkańców Brynowa (dzielnicy miasta), a od 1981 roku jako parafialny. Po wybudowaniu w pobliżu nowego kościoła nabożeństwa odbywają się tu tylko raz w tygodniu w niedziele, gromadząc sporo ludzi często z odległych miast.
Kościół jest jednonawowy o konstrukcji wieńcowej z małą kruchtą, gontowym dachem i charakterystycznymi dla wielu tego typu budowli sobotami (małymi podcieniami umożliwiającymi schronienie w czasie deszczu).
W wyposażeniu kościoła znajdziemy cenną szesnastowieczną rzeźbę Matki Boskiej z dzieciątkiem, piętnastowieczna kamienna kropielnica, a także dwustuletnia zabytkowa drewniana  skrzynia z okuciami.
W centralnym miejscu prezbiterium wisi kopia krzyża z San Damiano. 
Obok jako osobna budowla stoi drewniana dzwonnica z końca siedemnastego wieku. Kościółek otoczony jest drewnianym zabytkowym ogrodzeniem, jest też kilka zabytkowych nagrobków.

foto: Monika Gontarz