czwartek, 27 kwietnia 2017

SANKTUARIUM W TUCHOWIE


Bardzo popularne miejsce kultu religijnego w Południowej Polsce. Celem licznych pielgrzymek jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem pochodzący z szesnastego wieku. Nieznane jest nazwisko jego autora, wiadomo, że pochodził z Bodzentyna. Matka Boska na obrazie trzyma w ręku różę, przez co sanktuarium kojarzone jest także z modlitwą różańcową. 
Liczne cuda i łaski sprawiły, że miejsce to stało się znane nie tylko śród polskich, ale też słowackich, węgierskich, także ruskich i litewskich pielgrzymów. Koronacja obrazu koronami papieskimi miała miejsce w 1904 roku.
Kościół jest barokowy, konsekrowany w 1687 roku pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława biskupa i męczennika. Wewnątrz uwagę przyciągają barokowy ołtarz i ambona pochodzące z pracowni krakowskiego artysty Antoniego Frączkiewicza, jest też kilka pięknych barokowych ołtarzy bocznych.
Sanktuarium opiekują się księża redemptoryści, którzy na terenie klasztoru utworzyli muzeum misyjne i etnograficzne, a atrakcją dla dzieci jest piękna ruchoma szopka.
Foto: własne