środa, 15 marca 2017

TURZA - ŚLĄSKA FATIMA

Znana powszechnie jest historia objawień Matki Bożej w portugalskiej Fatimie. Pani z nieba ukazała się tam w 1917 roku trójce dzieci - Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi przekazując ważne dla świata orędzie, wzywając do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej. Sanktuarium fatimskie jest jednym z największych na świecie miejsc pielgrzymkowych.
Niestety nie wszyscy mają możliwość udać się z pielgrzymką do prawdziwej Fatimy. Dlatego w wielu miejscach powstają sanktuaria, w których pamięć o tamtych wydarzeniach jest kultywowana, a wierni mogą przeżyć przynajmniej namiastkę tamtejszych uroczystości i nabożeństw.
Najstarszym na ziemiach polskich sanktuarium fatimskie znajduje się w Turzy Śląskiej. Niedaleko granicy polsko - czeskiej, w sąsiedztwie Wodzisławia Śląskiego. Po II wojnie światowej mieszkańcy tutejszej miejscowości postanowili wybudować kościół parafialny. Wybrano miejsce na niewielkim wzgórzu, skąd przy sprzyjającej pogodzie pięknie widać wspaniałe krajobrazy z górami w tle. Długo zastanawiano się nad wyborem patrona kościoła. Ponieważ 12 maja 1947 roku miało się tu odbyć pierwsze majowe nabożeństwo ks Edward Kasperczyk zaproponował Matkę Bożą Fatimską dla uczczenia trzydziestej rocznicy objawień. 
W 1959 roku przybyła do Turzy Śląskiej figura Matki Bożej Fatimskiej, która niedługo potem pielgrzymowała po okolicznych parafiach gromadząc rzesze wiernych. Owocem owego pielgrzymowania były liczne łaski, błogosławieństwa i nawrócenia. Liczba udzielanych spowiedzi i Komunii Świętych przekraczała te jakie udzielano w czasie rekolekcji i misji parafialnych. Miejsce stawało się coraz bardziej sławne.
W każdą niedzielę po 13 dniu miesiąca do Turzy przybywają chorzy, a co miesiąc z 29 na 30 odbywają się Noce Pokuty i Wynagrodzenia z procesją i Pasterką Maryjną.Być może rozczarują się wszyscy, którzy szukać tu będą wspaniałej, okazałej świątyni. Kościół jest mały, raczej skromny, choć bardzo zadbany. Nad głównym ołtarzem znajduje się koronowany obraz Matki Fatimskiej, ukryty pod innym Jej wizerunkiem, a odsłaniany w czasie nabożeństw. 
Poza wspomnianymi wyżej dniami które przyciągają liczne rzesze wiernych na co dzień panuje tu cisza i spokój, co sprzyja osobistej modlitwie i refleksji.


foto: własne