czwartek, 16 lutego 2017

STAROPRAWOSŁAWNA CERKIEW STAROOBRZĘDOWCÓW W GABOWYCH GRĄDACH

 


Staroobrzędowcy

Staroobrzędowcy to prawosławni chrześcijanie, którzy nie przyjęli cerkiewnej reformy patriarchy Nikona i cara Aleksija Michajłowicza. Członkowie tego Kościoła nie uznają reform liturgicznych patriarchy Nikona przeprowadzonych w latach 1652–1656, które upodabniały obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich.
Każda zmiana w  cerkwi, zgodnie z postanowieniami siedmiu Powszechnych Soborów jest traktowana jako herezja i wyrzeczenie się jedynej prawdziwej wiary. Członkowie kościoła: Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców osiedlili się w Polsce około I połowy XVIII wieku. Wspólnota znalazła schronienie w Polsce, uciekając przed prześladowaniami patriarchy Nikona. Chcąc uchronić stare kanony wiary Prawosławnej staroobrzędowcy uciekali z Rosji w różne zakątki świata.
Obecnie, staroobrzędowcy zamieszkują W RP głównie tereny obecnego województwa podlaskiego, m.in. takie miejscowości jak: Gabowe Grądy, Bór, Augustów, Suwałki, Wodziłki oraz na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, w miejscowości Wojnowo. Ponadto wielu członków Cerkwi rozproszonych jest na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w różnych miejscowościach.
Staroprawosławna Cerkiew Staroobrzędowców praktykuje swoją wiarę w nowo zbudowanej Cerkwi. Nabożeństwa, Sakramenty, praktyka religijna prowadzona jest pod przewodnictwem Duchownego Ojca. Msze odprawiane są wg kalendarza juliańskiego.

 Podobnie jak w czasach starożytnych świątynię ustawiono na podobieństwo Krzyża. Przednia ściana świątyni zawsze zwrócona jest na wschód. W ścianie zwróconej na wschód, znajduje się ikonostas z dużą ilością ikon. Wszyscy modlący się, znajdujący się w świątyni, dlatego podczas modlitwy zwróceni są twarzą na wschód, symbolizując w ten sposób swoje zwrócenie się do Prawdziwej Światłości, do „Wschodzącego Słońca” (Łk. 1, 78), którym jest Pan Jezus Chrystus. Przed ikonostasem znajduje się osobne podwyższenie podłogi („solieja”, ołtarz), na którym odprawiana jest msza święta. Na środku „soliei” znajduje się Krzyż Pański i Święta Ewangelia, spisana św. Apostołami i Ewangelistami: Mateuszem, Markiem, Łukaszem i Janem. Dla chóru na podwyższeniu („soliei”) znajdują się osobne miejsca zwane – „klirosy”. Pośrodku świątyni z sufitu zwiesza się „Panikadziło” (Lampa, świecznik ze świecami). 

 Na terenie wsi Gabowe Grądy znajduje się też cerkiew Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego

ze strony: http://www.staroprawoslawie.pl/strona-glowna.html
foto: od wspólnoty Cerkwi

2 komentarze:

 1. Drodzy,

  Kierujemy do Was ogromną prośbę o pomoc finansową.

  Nasza Cerkiew nie zbiera datków na tacę, nie pobiera opłat za śluby, pogrzeby i inne sakramenty.
  Główną formą utrzymania naszej Cerkwi jest pensja księdza (ksiądz pracuje w prywatnej firmie i przekazuje znaczącą część swojej pensji dla Cerkwi).

  W tym roku (2016) zakończyliśmy budowę pierwszej Cerkwi w Polsce dla naszych parafian.
  Spodziewaliśmy się, że koszt będzie wysoki, jednakże teraz stoimy przed faktem wstrzymania robót przy Cerkwi.

  Potrzebujemy jeszcze około 15 000 zł - 20 000 zł na wykonanie ogrodzenia wokół Cerkwi. Ogrodzenie jest nam niezbędne, aby zabezpieczyć święte miejsce przed zwierzętami, głównie np. biegającymi pieskami.

  O naszym projekcie można też znaleźć na stronie internetowej

  https://polakpomaga.pl/kampania/pomoc-dla-mniejszosci-narodowej-staroobrzedowcy

  Wasza pomoc jest w tej kwestii jest bardzo ważna.
  Dla nas najdrobniejsza kwota jest bardzo ważna.

  Nie pozostawiajcie naszej prośby bez echa.

  Załączamy Państwu zdjęcia ikonostasu oraz naszej Cerkwi.


  Wpłaty można dokonywać na portalu "Polak pomaga" lub bezpośrednio na konto bankowe naszej parafii:

  STAROPRAWOSŁAWNA CERKIEW STAROOBRZĘDOWCÓW
  Gabowe Grądy 7A
  16-300 Augustów

  Bank Gospodarki Żywnościowej I Oddział Operacyjny w Warszawie

  PL 88 2030 0045 1110 0000 0317 5950

  lub również poprzez płatności dotpay:
  http://staroprawoslawie.pl/kontakt.html


  Za wszelkie wpłaty serdeczne "Bóg zapłać"!

  Z szacunkiem i chrześcijańską miłością
  Rada Staroprawosławnej Cerkwi Staroobrzędowców
  OdpowiedzUsuń

  Wczytaj więcej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszamy chętnych do odwiedzania naszej Cerkwi (Gabowe Grądy, podlaskie)

  OdpowiedzUsuń

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda