poniedziałek, 16 stycznia 2017

KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W NOWYM WIŚNICZU
Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, ma średniowieczne  pochodzenie. Jest też najbardziej okazałym zabytkiem w centrum Nowego Wiśnicza, a co za tym idzie obowiązkowym punktem programu dla zwiedzających miasto.

Historia

Zachowana do dzisiaj w prawie niezmienionym kształcie wczesnobarokowa architektura kościoła jest dziełem włoskiego architekta Macieja Trapoli, sprowadzonego przez magnata Stanisława Lubomirskiego do miasta około 1615 roku. W 1620 roku w miejscu drewnianej świątyni wzniesiono murowany kościół. Równolegle z kościołem powstała plebania. Poświęcone świątyni odbyło się dopiero w 1647 roku.
Wnętrze kościoła stanowi unowocześnioną wersję tradycyjnego modelu jednonawowego. Obszerna nawa pozbawiona jest podziałów i nakryta sklepieniem kolebkowym, a krótkie, półokrągło zamknięte prezbiterium jest konchowe. W sklepieniu przepruto wysokie owale okien, podobnie jak w kościołach: Kamedułów na podkrakowskich Bielanach i karmelickim w Wiśniczu. W głównym ołtarzu — między wizerunkami św. Stanisława i św. Wojciecha znajduje się obraz Matki Boskiej Śnieżnej. Ten typ wizerunku wiąże się ze zwycięstwami w wojnach z Tatarami i Turkami. W nawie głównej znajdują się cztery ołtarze boczne: Matki Bożej, Najświętszego Serca Pana Jezusa, Ukrzyżowania Pana Jezusa oraz św. Józefa. Mosiężna chrzcielnica z pultami mogła być dziełem warsztatu odlewającego działa w zamku wiśnickim. Drewniane tabernakulum w ołtarzu głównym, w formie złoconej, kopułowej kaplicy na rzucie kwadratu, o ściętych narożach, powstało przed 1630 r. Jest dziełem wczesnobarokowej snycerki. Na szerokiej arkadzie, nad wejściem wsparto chór muzyczny, o wysuniętych skrzydłach, na drewnianych konsolach, powiązany konfesjonałami i ławkami ma XVII wieczne pochodzenie.

ze strony: http://www.odkryjmalopolske.pl/
foto: własne