niedziela, 1 stycznia 2017

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA - SANKTUARIUM

Jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Kiedyś ulubione sanktuarium Karola Wojtyły. Znajduje się na terenie diecezji krakowskiej.
Opiekunami miejsca są ojcowie bernardyni. Jest tu sporo miejsc do oglądania, zwiedzania i modlitwy. 
Kalwaria Zebrzydowska nazywana jest polską Jerozolimą. Jej fundatorem w siedemnastym wieku był Mikołaj Zebrzydowski - ówczesny wojewoda krakowski. 
Zaczęło się od niewielkiego kościółka Ukrzyżowania Chrystusa na tutejszej górze Żarek. Później powstawały kolejne kaplice, których następnymi fundatorami byli również inni członkowie rodziny Zebrzydowskich, a także Magdalena Czartoryska. Na początku siedemnastego wieku powstał barokowy kościół i klasztor.
W skład Sanktuarium wchodzi łącznie 42 kaplice i kościoły połączone tak zwanymi "dróżkami" Matki Boskiej i Jezusa. Wśród nich część ma charakter pasyjny (Droga Krzyżowa).

W bocznej kaplicy kościoła koniecznie trzeba zobaczyć łaskami słynący obraz Matki Bożej podarowany przez Stanisława Paszkowskiego w 1641 roku. Koronowany 15 sierpnia 1887.
W 2000 roku Kalwaria Zebrzydowska została umieszczona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Sanktuarium kalwaryjskim często są tłumy ludzi. najwięcej pątników przybywa na odpust 15 sierpnia, a także w Wielki Piątek na słynne Misterium Męki Pańskiej.
foto:
Iwona Ząbecka
Comen
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda