niedziela, 25 grudnia 2016

SANKTUARIUM KRÓLOWEJ RODZIN W WAMBIERZYCACHWambierzyce są jednym z najbardziej znanych i popularnych sanktuariów na Dolnym Śląsku. W oczy rzuca się wielka 52 metrowa,bogato zdobiona fasada kościoła, do  którego prowadzi 56 schodów. Świątynia wzniesiona jest w stylu renesansowym. Wewnątrz wystrój jest typowo barokowy z licznymi malowidłami, obrazami i rzeźbami.
Celem pielgrzymów przybywających do Wambierzyc jest cudowna figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Nieduża gotycka z lipowego drewna. Ma 28 centymetrów wysokości. Ubrana jest w specjalnie uszytą sukienkę, zmienianą co jakiś czas. Na głowach postaci widnieją korony.
Do 1990 roku opiekę nad wambierzyckim sanktuarium sprawowali jezuici, później przez pewien czas kapłani diecezjalni. Obecnie znajduje się w rękach franciszkanów.


foto ze strony:

1 komentarz:

  1. Bylam raz w Wambierzycach bardzo lacialabym tam jeszcze pojechac ale czy mi sie uda ? nie wiem pozdrawiam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda