środa, 28 grudnia 2016

SANKTUARIUM W STUDZIENICZNEJStudzieniczna leży ok. 7,5 km w linii prostej od centrum Augustowa przy drodze krajowej nr 16[4]. Przy szosie położony jest zabytkowy cmentarz parafialny z poł. XIX w. z żeliwnymi nagrobkami z Huty Sztabińskiej, a także pomnik leśników Puszczy Augustowskiej, poległych w walkach o niepodległość Polski, zaś przy kaplicy na wyspie - pomnik papieża Jana Pawła II, upamiętniający wizytę w czerwcu 1999 roku[5].
Studzieniczna otoczona jest lasami Puszczy Augustowskiej.
Przedmiotem kultu jest XVIII-wieczna kopia wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej. Obraz został namalowany na płótnie i przymocowany do drewnianej tablicy. Przedstawia Matkę Bożą w półpostaci z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu, unoszącym prawą dłoń w geście błogosławieństwa. Od 1995 r., kiedy to dokonano aktu koronacji obrazu, postacie Jezusa i Maryi zdobią drogocenne suknie, a na ich głowach widnieją złocone, papieskie korony.

Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej stoi w obrębie dawnych wysepek. Znajdowała się tam pustelnia, w której po 1715 (wedle innej wersji przed tą datą) mieszkał zapewne mnich z pobliskiego klasztoru kamedułów w Wigrach. Potem osiadł w tym miejscu inny pustelnik, były oficer polskiego wojska Wincenty Murawski (lub Morawski), który zasłynął w okolicy jako człowiek pobożny oraz jako zielarz. Woda z wykopanej przez niego studni na mniejszej z wysp ("na grądziku") pomagała podobno szczególnie w chorobach oczu. Początkowo obraz Matki Boskiej wisiał na dębie, w 1770 Murawski z ofiar zbudował tam kapliczkę. Obecna murowana kaplica, stojąca na dębowych pniach, pochodzi z 1872 r. i jest dziełem Ludwika Jeziorkowskiego, inżyniera pracującego przy budowie Kanału Augustowskiego.
W 1786 starosta Stanisław Karwowski zakupił za sto tynfów stary kościółek z Augustowa i z pomocą ludzi postawił na większej wyspie na czas budowy nowego kościoła. Zapoczątkowało to powstanie pobliskiej wsi.
Murawski po śmierci w 1814 został pochowany pod ołtarzem, a za ołtarzem umieszczono jego portret. Dąb na którym wisiał obraz Matki Boskiej ścięli Rosjanie, a sam obraz przeniesiono do kaplicy.
Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II. Na wyspie, obok kaplicy, w miejscu gdzie przypłynął statkiem białej floty, wzniesiono pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja upamiętniający tę wizytę.

 ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Studzieniczna
i ze strony:  http://www.sanktuariapolskie.info/diecezje/7/elcka/sanktuaria/183/sanktuarium-matki-bozej-studzienicznej
foto: własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda