czwartek, 29 grudnia 2016

CZĘSTOCHOWA - JASNA GÓRASanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie jest najważniejszym miejscem kultu religijnego w naszym kraju i jednym z najważniejszych na świecie. Głównym celem przybywających tu pielgrzymów jest obraz Matki Bożej sprowadzony w roku 1382. W tym samym roku książę Władysław Opolczyk sprowadził paulinów, który tu do dziś posługują. Jasna Góra jest nie tylko miejscem modlitwy ale też skarbnicą niezliczonego mnóstwa dzieł sztuki sakralnej, także ofiarowanych w podziękowaniu wotów w postaci precjozów ze złota, srebra i drogocennych kamieni. 
Legenda głosi, że tutejszy wizerunek Maryjny został namalowany przez świętego Łukasza Ewangelistę, choć nie wiadomo czy to prawda od samego początku cieszy się ogromną popularnością wśród wiernych, a po licznych cudownych uzdrowieniach, wysłuchanych modlitwach stał się najbardziej znanym w Polsce obrazem Matki Boskiej. 
W czasie rządów króla Władysława Jagiełły kościół (do tej pory drewniany) i klasztor rozbudowano, nadając im gotycki styl. 
W roku 1430 husyci zniszczyli klasztor i obraz, który wywieziono do Krakowa w celu renowacji. W 1434 roku wrócił na Jasną Górę, co ponownie przyczyniło się do zwiększenia ruchu pielgrzymkowego. W siedemnastym stuleciu nastąpiła ponowna rozbudowa sanktuarium, wtedy też wybudowano fortyfikacje, które bardzo przydały się w czasie obrony Częstochowy w 1655, gdy trzeba było walczyć z "potopem" szwedzkim. Po tej słynnej zwycięskiej bitwie król Jan Kazimierz uznał Matkę Boską Królową Polski w roku 1656. 
W 1956 roku z inicjatywy kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyło się ponowne ślubowanie wierności Matce Bożej Częstochowskiej. 
Koronacja obrazu jasnogórskiego odbyła się w roku 1717.
W 1994 jasnogórskie sanktuarium zostało uznane jako pomnik historii.

foto: B.G.