sobota, 9 czerwca 2018

Morawy, Sanktuaria - SVATY (ŚWIĘTY) HOSTYN - Czechy

Pod względem popularności jest to drugie (po Velehradzie) sanktuarium na Morawach. Znajduje się na wysokości 736 m.n.p.m. Aby tam dotrzeć trzeba jechać po górskich serpentynach. Ponieważ nie ma wokoło żadnych domów mieszkalnych nie ma też tu parafii, a więc jest to miejsce typowo pielgrzymkowe.

Według podań w XIII wieku na tereny te napadli Mongołowie Miejscowa ludność dzielnie się broniła, ale problemem był brak wody zdatnej do picia. Zaczęto się modlić do Matki Boskiej i dzięki tym modlitwom wytrysnęło źródełko, prócz tego rozpętała się burza, która doprowadziła do ucieczki agresorów.
Po tych wydarzeniach zaczął się na Hostyniu kult Maryjny, a pierwszym jego znakiem było sporządzenie obrazu z Maryją i Dzieciątkiem wspomagających walkę z najeźdźcami. Ponieważ nie zachowały się dokumenty pisemne potwierdzające te wydarzenia co niektórzy traktują je jako legendę.
Pierwsza udokumentowana historycznie kaplica powstała na Hostyniu w połowie XVI stulecia, a jej twórcami byli pracujący w pobliżu górnicy żelaza i srebra. 
Przybywał tu z pielgrzymkami między innymi święty Jan Sarkander. 
Czczony przez wiernych wizerunek Matki Boskiej został zniszczony na rozkaz jednego z właścicieli tych ziem - luteranina Wacława Bitowskiego.W jego miejsce powstał nowy obraz Matki Boskiej Zwycięskiej, który też się tu nie uchował - został przeniesiony do  innego kościoła. Obecnie w głównym ołtarzu znajduje się piękna, przyciągająca wzrok, naturalnej wielkości  figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Mały Jezus trzyma w ręku pioruny rzucane w nieprzyjaciół wiary chrześcijańskiej.

Nową barokową świątynię zaczęto wznosić w roku 1721. Niestety nie postała długo. W 1769 roku nastąpił pożar, który spowodował wielkie zniszczenia. Na domiar złego panujący wówczas cesarz zakazał odbudowy kościoła i pielgrzymek do tego miejsca Zakaz ten został cofnięty dopiero po niemal 70 latach. W 1840 roku zaczęła się odbudowa sanktuarium, którego rozwój został znów zatrzymany za czasów panowania w Czechosłowacji komunistów (Kościół w tym kraju był znacznie bardziej prześladowany niż u nas). Od 1990 roku posługują tu ojcowie jezuici.

Podobnie jak wiele innych barokowych kościołów sanktuarium jest bogato zdobione licznymi polichromiami, rzeźbami, obrazami.
Obok kościoła rozciąga się kalwaria ze stacjami Drogi Krzyżowej i Drogi Światła (nabożeństwo odprawiane w czasie wielkanocnym), jest wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama okolicy. 
Warto zwrócić uwagę na pomnik kapłanów czeskich i słowackich prześladowanych w czasach komunistycznych. Byli zamykani na wiele lat w ciężkich więzieniach, torturowani, uniemożliwiano im  jakąkolwiek działalność duszpasterską.

Praktyczne porady

Na Świętym Hostyniu jest Dom Pielgrzyma,  można rezerwować noclegi, skorzystać z restauracji, kupić pamiątki.

Foto: własneBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda