wtorek, 5 czerwca 2018

OSTRA BRAMA - WILNO (Litwa)

Jedno z najsłynniejszych sanktuariów Maryjnych wcale nie jest kościołem, ale jak sama nazwa wskazuje jest to jedna z bram miejskich prowadzących na Stare Miasto w Wilnie. W bramie tej znajduje się kaplica ze znanym obrazem Matki Bożej. 
Ponieważ w środku jest mało miejsca nie wszyscy się zmieszczą. Wielu pielgrzymów uczestniczących w nabożeństwach stoi na zewnątrz pod otwartym oknem mieszając się z idącymi obok ulicą przechodniami i turystami, których jest tu mnóstwo. 
Bramę wybudowano w stylu gotyckim na początku XVI wieku. Jak w wielu innych średniowiecznych miastach była połączona z murem obronnym. Do dziś niewiele już z niego zostało. Ostra Brama jest jedyną w Wilnie jaka uchowała się do naszych czasów. Jest wzniesiona na planie kwadratu (niezbyt dokładnego - 11,2 x 10,8m), grubość jej murów wynosi około 2 metry. Zupełnie inaczej wygląda od zewnątrz i od strony Starego Miasta. Górną część zdobi attyka. 
Drewniana kaplica powstała około 100 lat później. Nie zachowała się do dzisiaj, gdyż spłonęła w pożarze. Ta obecna pochodzi z roku 1712. Nie jest znana dokładna data umieszczenia cudownego obrazu. Wiadomo, że pochodzi on z początku XVII wieku. Namalowany na dębowych deskach ma wymiary 200x165 cm. Nie wiemy kto go namalował. W 1671 roku na wizerunek nałożono srebrna sukienkę a  w 1849 roku srebrny półksiężyc. Koronacja odbyła się w roku 1927. Dokonał tego kardynał Aleksander Krakowski. W uroczystościach udział wzięli Józef Piłsudski i Ignacy Mościcki.
Tutejszy wizerunek Maryjny ma tytuł Matki Boskiej Miłosierdzia, a także Królowej Korony Polskiej. Obok obrazu umieszczone zostały figury świętych Joachima i Anny.
Do kaplicy na górę prowadzą schody. Niektórzy pielgrzymi przechodzą je na kolanach.
Foto: własne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda