piątek, 8 czerwca 2018

KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA I PAWŁA NA ANTOKOLU W WILNIE - Litwa

Antokol to dzielnica Wilna. Stoi tu kościół tak piękny, że nawet komuniści w czasach ZSRR nie odważyli się go zniszczyć ani zamienić na nic innego. Dlatego w latach panowania Związku Radzieckiego była to jedyna czynna świątynia w mieście i całej okolicy, pełniąc funkcję katedry. Na ten czas przeniesiono tu sarkofag z relikwiami świętego Kazimierza.
Największą ozdobą jest tu ponad 2 000 białych stiukowych rzeźb wypełniających dosłownie całe wnętrze tak, że wykorzystany jest przez nie praktycznie każdy kawałek ściany. Ciekawie też prezentuje się żyrandol zrobiony w kształcie łodzi.
Od czasów króla Władysława Jagiełły stały w tym miejscu dwa kościoły, jednakże nie dotrwały one do naszych czasów. Pierwszy został zniszczony przez pożar, a drugi podczas wojny w 1655 roku. Ten obecny został ufundowany w drugiej połowie XVII wieku przez hetmana wielkiego litewskiego Michała Kazimierza Paca. Było to wotum dziękczynne za zakończenie wojny z Moskwą i wyswobodzenie Wilna spod okupacji. Obok kościoła powstał klasztor kanoników regularnych laterańskich.
Kamień węgielny przywiózł z Krakowa biskup Aleksander Kazimierz Sapieha. Wpierw budowano według projektu Jana Zaora, a później także Giovanni Battisty Fredianiego.
Po roku 1675, kiedy już odbywały się tu nabożeństwa zaczęto zdobić świątynię sztukateriami, a ich autorami byli Pietro Perretti i Giovanni Gall. Rokokowa ambona powstała na początku wieku XIX.
Kościół jest  bazyliką trójnawową z transeptem. Posiada kopułę. Wokół głównej nawy znajdują się boczne ołtarze i kaplice. W miejscu głównego ołtarza znajduje się obraz Franciszka Smuglewicza przedstawiający pożegnanie św. Piotra i Pawła.
Ciekawostką w kruchcie jest wielki bęben przywieziony przez hetmana Paca z bitwy pod Chocimiem (1673r.). Fundator Pac zgodnie z własną wolą został pochowany u progu kościoła z napisem "Tu leży grzesznik".

Foto: własne
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda