sobota, 9 czerwca 2018

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA W SVABENICACH - CzechyNiewielka czeska miejscowość Svabenice leży niedaleko miasta Vyskov w diecezji ołomuńskiej na Morawach. W dawniejszych czasach stał tu zamek Svabenickich panów, ale nie ma już po nich śladu. Nad wioską góruje piękna świątynia uznana jako Zabytek Kultury Republiki Czeskiej.
Pierwszy drewniany kościół w tym miejscu został wybudowany podobno na początku XIV wieku. Jednak nie dotrwał do dzisiaj, gdyż spłonął w pożarze w roku 1718. Ten obecny wybudowano około 30 lat później jako świątynię parafialną dla kilku okolicznych wsi. Jest w stylu barokowym, a patronat nad jego budową objął kardynał Wolfganga Hanibal Schrattenbach. W połowie XIX wieku  miał miejsce generalny remont fasady i wieży.
Autorem głównego marmurowego ołtarza wyrzeźbionego w roku 1904 był Ferdinand Neumann z Kroměříž. Waży ponad 4 tony. Warto też zwrócić uwagę na piękny krzyż wzorowany na dziele Josefa Myslbeka (wybitny czeski rzeźbiarz przełomu XIX i XX wieku).
Świątynia ma długość 38 metrów, szerokość 16 metrów, a wieża wznosi się na wysokość 53 metry.

Na pagórku niedaleko kościoła znajduje się niewielka kaplica. Od kilkunastu lat w parafii posługują kapłani z Polski.


Foto: własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda