sobota, 9 czerwca 2018

KATEDRA W KAMIENIU POMORSKIM

Dokładniej pisząc jest to konkatedra (współkatedra, drugi kościół biskupa ordynariusza) archidiecezji szczecińsko - kamieńskiej. Nosi imię świętego Jana Chrzciciela. Od 2005 roku uznana jako pomnik historii. 
W XII wieku została przeniesiona tutaj z Wolina siedziba biskupa. Z tego powodu w 1176 roku zaczęto wznosić katedrę w stylu romańskim. Budowa trwała ponad 100 lat, ale nie została ukończona, gdyż kościół został zniszczony w 1308 roku przez wojska brandenburskie. Kiedy prace zaczęto kontynuować przyszła "moda" na styl gotycki, według którego postępowały następne prace. Przez następne dziesiątki lat uzupełniano budowlę o kolejne elementy architektoniczne (zwłaszcza wieżę) -  oraz kompletowano wyposażenie - ołtarze, stalle, chrzcielnicę, organy. Także zadbano o wystrój poprzez malowidła, rzeźby, obrazy.
W 1480 roku wstawiono ołtarz główny i mniej więcej w tym samym czasie ukończono prace.
W latach 1535 - 1945 (a więc na ponad cztery stulecia) kościół przejęli ewangelicy. 
W pierwszej połowie XVII wieku w czasie wojny trzydziestoletniej katedra i to co w niej było uległo znacznemu zniszczeniu. Dlatego wiele elementów wystroju pochodzi z czasów późniejszych. Nie zachowała się też gotycka wieża, którą zburzono w roku 1804. Ta obecna została wybudowana w latach 30- tych ubiegłego stulecia. 
Obecnie kościół łączy w sobie elementy stylów romańskiego, gotyckiego (architektura) i barokowego (wyposażenie).
Warto w kościele zwrócić szczególną uwagę na piękne barokowe organy, ambonę, baptysterium z chrzcielnicą. Nad głowami podziwiać można krzyżowo - żebrowe i gwiaździste sklepienie. W prezbiterium zachowała się trzynastowieczna polichromia, a także piękny piętnastowieczny ołtarz w formie tryptyku. 
W kaplicy znajduje się otoczony czcią obraz Jezusa Ukrzyżowanego z Brzozdowiec, którego po II wojnie światowej przywieźli tu przesiedleńcy ze Lwowa.  

Do kościoła od strony północnej przylega wirydarz, czyli wewnątrzklasztorny ogród.
Foto: Marek Halec
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda