środa, 6 czerwca 2018

HISTORIA OBRAZU "JEZU UFAM TOBIE" W WILNIE - Litwa

Zapewne prawie wszyscy słyszeli o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej. W swoim "Dzienniczku" spisywała treści objawień Pana Jezusa. Miała przypomnieć ludziom na ziemi o Bożym miłosierdziu, a jednym z poleceń było namalowanie znanego już dziś na całym świecie obrazu z napisem "Jezu ufam Tobie".
Ale może już nie każdy wie, że obraz ten powstał w dwóch wersjach. Bardziej znany jest wizerunek umieszczony w sanktuarium w Łagiewnikach. Namalował go w 1944 roku Adolf Hyła. Jednakże pierwszy, ten którego powstanie osobiście promował błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko został wykonany w 1934 roku Wilnie, a jego twórcą był Eugeniusz Kazimirowski. Po raz pierwszy wierni mieli możliwość go zobaczyć w pierwszą niedzielę po Wielkanocy roku 1935.
 W czasach komunistycznych władze prześladowały wiarę chrześcijańską. Obraz został potajemnie i nielegalnie wykupiony od ludzi, którzy zajmowali się likwidacją kościoła, w którym do tej pory wizerunek się znajdował. Przez pewien czas był ukrywany, a później przeniesiony do kościoła świętego Ducha, gdzie deponowano też wiele innych dzieł sztuki sakralnej. Po lekkiej odwilży w 1956 roku został umieszczony w drewnianym kościele w Nowej Rudzie, jednakże  z zachowaniem tajemnicy jego pochodzenia. W 1970 roku kościół ten również został przez władze zlikwidowany, mimo to obraz w tej opuszczonej świątyni pozostał na wiele lat. W 1986 roku powrócił do Wilna do kościoła świętego Ducha. Obecnie jest wystawiony w dawnym kościele Świętej Trójcy - teraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
Jezus na wizerunku ma białą szatę. Prawą rękę podnosi do błogosławieństwa, lewą trzyma na sercu z którego odchodzą promienie  blady i czerwony. Na dole jest napis w języku polskim Jezu ufam Tobie. 
Z kultem miłosierdzia związana jest obietnica zbawienia i postępów na drodze do chrześcijańskiej doskonałości.
Foto: własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Usuwane będą wszystkie komentarze złośliwe, niekulturalne,hejtowskie. Komu strona się nie podoba niech nie czyta i nie ogląda