wtorek, 5 września 2017

PANEWNICKIE SZOPKI


 Za twórcę pierwszej na świecie szopki bożonarodzeniowej uchodzi święty Franciszek, który w grocie Greccio we Włoszech podczas Pasterki w 1226 roku spróbował odtworzyć scenę Narodzenia Pańskiego. Nieprzypadkowo więc po dziś dzień franciszkańskie szopki uchodzą za najpiękniejsze na świecie. 


Do bazyliki w Katowicach - Panewnikach w okresie świąt Bożego Narodzenia przyjeżdżają bardzo licznie pielgrzymi i turyści, zwłaszcza z dziećmi. Tutejsza szopka uznawana jest za jedną z największych i najpiękniejszych w Europie.  Budowana jest w centralnej części kościoła za ołtarzem od 1949 roku. (Wcześniej w tym kościele instalowano mniejsze, w bocznych kaplicach.). Rozmiary są imponujące - szeroka na 30, a wysoka na 18 metrów). Figurka dzieciątka Jezus sprowadzona została z Betlejem. Niektóre elementy szopki są ruchome.

Od 1994 roku z boku kościoła funkcjonuje w czasie od końca grudnia do 2 lutego każdego roku jeszcze jedna szopka ruchoma. Charakterystycznymi jej elementami są  (oprócz tradycyjnych postaci występujących we wszystkich tego typu obiektach) figury świętych i polskich postaci historycznych. Jest więc św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Paweł II, św. Jadwiga i wiele innych. 

W tym samym pomieszczeniu znajduje się ekspozycja kilkunastu szopek z różnych stron świata - włoskie, niemieckie, afrykańskie i inne. 
Natomiast w ogrodzie klasztornym jeszcze jedna szopka - z żywymi zwierzętami. A więc jest co zwiedzać i podziwiać. 

foto: własne